نظم و انضباط

نظم به چه عواملی بستگی دارد | برای منظم بودن چکاری را باید انجام دهیم؟

داشتن نظم یکی از موثر ترین عوامل در دستیابی به موفقیت است. نظم بهره وری را در زندگی هر فرد افزایش می دهد. آراستگی ظاهری، برنامه ریزی، مرتب بودن محیط پیرامون(اعم از منزل یا محل کار)، آداب اجتماعی و عوامل دیگر نشان دهنده وجود نظم در زندگیمان است.
هر فردی مطابق با نیازها، ملزومات، محدودیت ها و توانایی هایش، چیدمان امور زندگی اش را مرتب می کند تا به نظم دست یابد.

برای داشتن نظم چه کاری باید انجام دهید؟

اندکی از این مطلب را در بند بالا توضیح دادیم.
به نظرم مهمترین عامل این است که، از محیط های بی نظم دوری کنیم و به محیط با نظم روی آوریم.
مثال بارز اتاق های دانشجویی اند که، در برخی مطالعه و استراحت سر وقت، در برخی دیگر بساط تخمه و تا صبح بیدار ماندن است.

بپردازیم به چند عنوان:

عادت منظم ایجاد کنید

بدیهی است که مغز ما تمایل به صرف انرژی کمتری دارد، برای انجام کارها یا بهتر بگوییم نظم بخشیدن به کارها، ولی ما میتوانیم با ایجاد نظم و تکرار مداوم آن، ضمیر ناخودآگاهمان را به آن عادت دهیم.
مثال: هنگامی که وارد خانه می شویم و لباس هایمان را عوض میکنیم، به جای اینکه، آن ها را روی یا کنار تخت رها کنیم، در همان لحظه آن ها در جایی که برای آن ها در نظر گرفته ایم قرار دهیم.
این تنها یک مثال بود، برای بقیه کارهایتان همین روند را در پیش بگیرید.

تعهد شخصی ایجاد کنید

تعهد شخصی به ما کمک می کند که بر هدفی که داریم پایبند باشیم، و به آن استوار بمانیم. لازمه ی ایجاد نظم داشتن هدفی بلند مدت است و باید به آن پایبند باشیم، در صورت ناتوانی نمی توانیم به آن دست یابیم، زیرا استوار و همیشگی است.

از ابزارهایی برای نظم بخشیدن استفاده کنیم

گاهی اوقات برایمان پیش می آید که، کارهایمان را به فراموشی میسپاریم.
کار خاصی باید در زمان خاصی انجام می شده اما بنابر دلایلی آنرا فراموش کرده ایم. برای جلوگیری از فراموشی میتوانیم به اپلیکیشن هایی که قابلیت برنامه ریزی و یادآوری دارند رجوع کنیم.

از دیگران الگو برداری کنید

افرادی که در زندگیشان از نظم برخوردارند، الگوی خود قرار دهید، بررسی کنید که چطور توانسته اند نظم را در زندگیشان ایجاد کنند. شما هم آن روش ها را انجام دهید و به نتیجه ی دلخواهتان را بگیرید.

نظم یا بی نظمی | منظم یا نامنظم

این سوالی است که از کودکی تا الان برخی اوقات از خودمان میپرسیم.
حتی افراد بی نظم هم از دیگران این سوال را میپرسند.
باید قبول کنیم که داشتن نظم باعث می شود که کارها سریع تر، با نظم تر و با دقت بیشتری به پایان برسند.

حالا به نظر خودتان آیا تا به حال با خود اندیشید که، چرا ما تمایل داریم به بی نظمی یا خودمانی بگم؛ اصلا با تنبلی سرمستیم و حال میکنیم برامون راحت تره؟

بی نظمی در مغز ما ریشه دارد

ریشه تمایل ما به بی نظمی در این است که، مغز ما دوست دارد انرژی کمتری مصرف کند و کارها را به گونه انجام دهد که بار ذهنی کمتری دارد.
نتیجه این تمایل به داشتن بار ذهنی کمتر و پرش از کاری به کار دیگر، زمانی است که آستانه فکری کارها از ناخودآگاه به خودآگاه می رسد. این جاست که دوست داریم کاری را در نیمه رها کنیم و به سراغ کار دیگر برویم.
وقتی وارد منزل می شوید هر یک از وسایل را در یک جا می اندازید، به این دلیل است که مغز نمی خواهد به جانمایی وسایل در دستتان فکر کند.

نظم به چه عواملی بستگی دارد؟

عواملی وجود دارد که در با نظم و بی نظم بودن افراد تاثیر بسزایی دارد.

تیپ شخصیتی

در مباحث شخصیت شناسی یکی از مباحثی که مطرح می شود؛ این است که افراد دارای تیپ های شخصیتی منظم و یا نامنظم هستند.
این ویژگی انتسابی است ولی تغییر دادن آن به طور دشواری قابل انجام است، می توان سطح آن را تغییر داد و نسبت به موقعیت حالت آن را برگزید.

یادگیری از کودکی تاکنون

اگر از کودکی در محیطی رشد کرده اید که افراد نظم خاصی را رعایت کرده اند؛ دیگر به آن نظم عادت کرده اید و با آن خو گرفته اید. مثال بیدار شدن فرزندان در صبح زود؛ علتش آن است که پدر صبح زود به اداره می رود و برای خانواده به یک عادت تبدیل شده است.

محیط اطراف و اطرافیان

علاوه بر اینکه محیط خانواده روی افراد تاثیر می گذارد؛ محیط اطرافشان هم تاثیر گذار است. اگر در محیطی که سبک زندگیشان با شما تفاوت دارد، در یک بازه زمانی با آنان زندگی کنید صد در صد در سبک زندگی شما تغییر ایجاد خواهد شد.
دقت کرده باشید افراد قبل از دوران دانشجویی و بعد از آن تفاوت چشمگیری پیدا می کنند.

فرهنگ سازمانی

فرهنگ حاکم بر یک محیط می تواند در شکل گیری و اصلاح این خصلت موثر باشد. در محیطی که همه مقید هستند نظم را رعایت کنند، برای اینکه انگشت نما نشوید شما هم مقید خواهید بود که نظم را رعایت کنید.
برای مثال می توانیم به ادارات اشاره کنیم.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا